Seals Basket matkusti torstaina 18.1.2018 järjestettyyn Suomen Urheilugaalaan 12 hengen vahvuisena laumana, joista 9 seuran omia tyttö- ja poikajunioreita.  Seals Basket ry oli valittu Valio Akatemia® vuoden 2018 erikoisstipendin saajaksi, joka jaettiin Helsingin Hartwall Areenan päälavalla Suomen Urheilugaalassa. Kyseinen palkinto on nuorelle ja pienelle seurallamme erityinen kunnianosoitus tehdystä juniorityöstä ja motivoi jatkamaan sekä kehittämään entisestään hyvin alkanutta työtämme!

Valio Akatemia®

Matkalla Urheilugaalaan

Matkaan lähdettiin päivällä hyvissä ajoin ennen gaalan alkamista, Valion järjestämällä pikkubussilla. Matka Helsinkiin sujui mallikkaasti ja jännitys matkaajien keskuudessa oli käsin kosketeltavissa. Eihän kukaan bussissa istuneista oikein tiennyt mitä tuleman pitää..

Pelipaikalle Hartwall Areenalle saavuimme muutamaa tuntia ennen gaalan alkua ja näin pääsimme hieman tutustumaan gaalan tapahtuma-alueeseen sekä kulkemaan pitkin punaista mattoa salamavalojen välkkyessä! Vielä ennen h-hetkeä meille oli järjestetty ruokailu omassa aitiossamme ja pääsimme samalla seuraamaan tapahtuman järjestelyjä sekä testauksia gaalan päälavalla.

Ruokailun jälkeen olikin aika suunnata kohti päälavan takahuoneita palkintojen jakoa odottamaan. Meidän stipendi tultaisiin jakamaan ensimmäisten palkintojen joukossa, jonka jälkeen saisimme seurata koko gaalan aitiostamme käsin. Lavalle noustiin lopulta alkuperäistä aikataulua myöhemmin, sillä koko Etelä-Suomea riepotellut lumimyräkkä oli sotkenut liikenteen pääkaupunkiseudulla, joten tästä johtuen juhla- ja kutsuvieraat saapuivat myöhässä Areenalle..

Ikimuistoisen palkintojen jaon jälkeen saimme seurata Urheilugaalan palkitsemisia, nauttia esiintymisistä sekä tavata mm. Susijengin pelaajia (Rannikko, Kotti ja Koivisto). Tässä kohtaa enimmät jännityksen rippeet olivat karisseet ainakin seurueen nuorempien harteilta. Gaalan jälkeen väsyneillä juhlijoilla oli edessään vielä kotimatka takaisin Lappeenrantaan ja takaisin Lappeenrantaan saavuttiin aamuyön pimeinä tunteina.

Suomen Urheilugaala tarjosi pienelle matkaseurueellemme runsaasti muistoja, joita voidaan sitten yhdessä muistella vuosienkin jälkeen. Tässä kohtaa haluan itseni ja seuran puolesta kiittää kaikkia seurassamme vapaaehtoisesti seuratyötä tekeviä, valmentajia, joukkueenjohtajia jne. sekä kaikkia yhteistyökumppaneita kuluneesta vuodesta. Jatketaan iloisella ilmeellä töitä ja tehdään vuodesta 2018 entistäkin menestyksekkäämpi!

Koristerveisin, Henri

Kuva: Urheilugaala 2018

Matkalla Isolle Kirkolle

Jaa tämä